muhallebitarifi.gen.tr https://www.muhallebitarifi.gen.tr Muhallebi Tarifi, Muhallebi Tarifi ve Malzemeleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, muhallebitarifi.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Sun, 08 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Sütlü Muhallebi Tarifi https://www.muhallebitarifi.gen.tr/sutlu-muhallebi-tarifi.html Thu, 29 Nov 2018 21:46:59 +0000 Sütlü Muhallebi Tarifi, muhallebi sütlü tatlıların içinde en kolaylıkla yapılabilen bir tatlı türüdür. Çoğunlukla muhallebi pirinç unu kullanılarak hazırlanmaktadır. Ancak muhallebiyi buğday nişastası ile pişirdiğiniz z Sütlü Muhallebi Tarifi, muhallebi sütlü tatlıların içinde en kolaylıkla yapılabilen bir tatlı türüdür. Çoğunlukla muhallebi pirinç unu kullanılarak hazırlanmaktadır. Ancak muhallebiyi buğday nişastası ile pişirdiğiniz zaman ne kadar lezzetli olduğunu görecekseniz. Muhallebi genellikle çocuklar ve yetişkinler tarafından oldukça sevilerek tüketilen sütlü ve hafif bir tatlıdır. Muhallebi süt ile hazırlandığı için besleyici ve tok tutan bir besin gıdasıdır. Fakat muhallebi pişirirken bile püf noktasına dikkat etmek gerekmektedir. Bu püf nokta sütün içerisine eklediğiniz pirinç unu ya da buğday nişastasının içinde topak gibi kalmamasıdır. İstediğiniz kadar lezzetli olsun muhallebiniz ama yerken ağza topak un parçasının gelmesi hiç de hoş olmaz. Bu durumu yaşamamak için soğuk süt ile pirinç ununu ekledikten sonra iyice çırpma teli ile çırptıktan sonra diğer malzemeyi ekleyelim ve ocağın üzerine alarak pişirelim. Bu doğrultularda muhallebinizi pişirdiğiniz zaman ağzınızda kayan ve lezzetli bir sütlü tatlı hazırlamış olursunuz. Eğer sütlü muhallebiyi buğday nişastası ile pişirecekseniz ilk adım nişastayı bir miktar süt ile açtıktan sonra tencereye bütün malzemeyi ekleyerek muhallebiyi pişirmelisiniz. Muhallebiyi mutlaka karıştırarak pişirmek gereklidir. Çünkü karıştırılmadığı takdirde muhallebi ya dibine tutar ya da nişasta dibe çöker üstü su gibi kalır. özellikle muhallebi baloncuk çıkarana kadar karıştırarak pişirilmelidir. Bu adımlar doğru yapıldığı zaman hazırladığınız muhallebi hem daha lezzetli hemde oldukça kıvamlı ve akışkan olacaktır.

Sütlü Muhallebi İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 1 litre süt
 • 3 yemek kaşığı tepeleme buğday nişastası
 • 1 su bardağı toz şeker
 • Bir miktar toz tarçın
Sütlü Muhallebi TarifiSütlü Muhallebinin Hazırlanışı, 

İlk önce küçük bir kasenin içerisine buğday nişastasını koyalım ve üzerine bir çay bardağı süt ekleyerek nişastayı açarak inceltelim. Daha sonra tencerenin içerisine sütü ve toz şekeri ekleyerek ocağın altını yakalım ve karıştırarak orta ateşte kaynatalım. Kaynadıktan sonra içine süt ile açtığımız buğday nişastasını ekleyelim muhallebi kıvam alana kadar orta ateşte karıştırarak pişirmeye devam edelim. Yaklaşık 10 ile 15 dakika karıştırarak pişirilmesi yeterli gelecektir. Kaynamış olan muhallebi baloncuk çıkardıktan sonra ocağın altını kapatalım. Kepçe ile servis yapılacak kuplara ya da kaselere sütlü muhallebiyi eşit miktarda paylaştıralım. Oda sıcaklığında soğumuş olan muhallebileri üzerinde kabuk oluştuktan sonra buzdolabına kaldırarak 1 saat dinlendirip soğutalım. Soğuyan sütlü muhallebinin üzerine toz tarçın serpelim servise hazırlayalım. Afiyet olsun.
]]>
Buğday Nişastalı Muhallebi https://www.muhallebitarifi.gen.tr/bugday-nisastali-muhallebi.html Fri, 30 Nov 2018 06:31:11 +0000 Buğday Nişastalı Muhallebi, Nişasta, tahıl tanelerinden, buğday, mercimek, bezelye gibi bazı baklagillerden ve patatesten çıkan bir maddedir.Nişasta, bitkilerin yeşil yapraklarında, havadan aldıkları karbondioksitle, toprakt Buğday Nişastalı Muhallebi, Nişasta, tahıl tanelerinden, buğday, mercimek, bezelye gibi bazı baklagillerden ve patatesten çıkan bir maddedir.
Nişasta, bitkilerin yeşil yapraklarında, havadan aldıkları karbondioksitle, topraktan aldıkları suyun, güneş ışıklarının katkısıyla meydana gelir. Geceleri glikoz haline geçerek suda çözünür saptan geçerek bitki içine yayılır, Bitkinin çeşitli yerlerinde tekrar nişastaya dönerek birikir. Bu harika sentezleme sonucu bitkinin meyve, tohum, tahıl taneleri, kök gibi yerlerinde kıymetli bir besin maddesi olarak toplanır. Nişasta ancak mikroskopla görülebilecek küçük taneciklerden yapılıdır. Buğday nişastası 0,02 - 0,03 mm çapında ve mercimeğe benzer. Arpa ve çavdar nişastasının yapısında da buğday nişastasına benzerlik göstermektedir. Nişasta önemli bir besin maddesidir: Buğdaydan yapılan un, nişasta  başta ekmek ve tatlılar olmak üzere, undan ve nişastadan yapılan çeşitli yiyecekler günlük yaşantımızda önemli bir yer tutmaktadır.

Buğday Nişastalı MuhallebiBuğday Nişastalı Muhallebi İçin Malzemeler;
 • 1 litre süt 
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 4 çorba kaşığı buğday nişastası
 • 1 paket vanilya
İsteğe göre süslemek için,
 • Tarçın, 
 • Ceviz içi, 
 • Fındık içi, 
 • Kuru üzüm, 
 • Kuru incir 
 • Kuru kaysı da kullanılabilir.
Buğday Nişastalı Muhallebi Yapılışı,

Bir miktar sütü nişastayı açmak için bir kaseye alalım. Kalan sütü,1 bardak şekerle birlikte kaynatmak için tencere alıp ocağa koyalım, nişasta mızı açmak için ayırdığımız süte karıştırarak ilave edelim, kaynamakta olan sütümüze hızlı bir şekilde çırpıcı yardımıyla karıştırarak ekliyoruz, 10 - 15 dakika pişirerek ocaktan alıp oda sıcaklığına gelene kadar bekletiyoruz. 
Daha sonra süsleyip soğuması ve servise hazır olması için buzdolabında bir süre bekletiyoruz.
]]>
Çikolatalı Muhallebi https://www.muhallebitarifi.gen.tr/cikolatali-muhallebi.html Sat, 01 Dec 2018 05:18:32 +0000 Çikolatalı Muhallebi ,Dünyada ve ülkemizde çok sık tüketilen besinler arasındadır çikolata. Özellikle küçük yaşlardaki çocuklarımız için kaçınılmaz bir enerji kaynağıdır. İnsanların tükettikleri vakit damaklarında Çikolatalı Muhallebi ,Dünyada ve ülkemizde çok sık tüketilen besinler arasındadır çikolata. Özellikle küçük yaşlardaki çocuklarımız için kaçınılmaz bir enerji kaynağıdır. İnsanların tükettikleri vakit damaklarında hoş bir tat bırakan çikolata, aşırı tüketilmediği taktirde hiçte zararlı hale gelmez. Çikolatanın ham maddesi olan kakao, cilde canlılık kazandırır. İnsan vücuduna güç verir ve sancı dindirici etkisi de vardır. Çikolata içinde kafein içermektedir. Kakaonun içerisindeki maddeler, sinir sistemini uyarır ve kasların çalışmasını olumlu yönde etkiler. 
Aynı zamanda iyi bir idrar söktürücüdür. Kakaoda ve çikolatada bulunan kafein ve bazı maddelerin, stres azaltıcı yönününde olduğunu söylemek gerekir. Kakao bitkisinde yüksek oranda serotonin denilen madde vardır. Bu madde beyin aktivitesini artırarak depresyonu önler. Ve vücuda mutluluk duygusu kazandırır. İnsan vücudu genellikle tadı ve aroması güzel yiyecekler yediğinde, kendi mutluluk hormonunu salgılar. Kakaolu ürünleri gerektiğinden fazla tüketmek insan vücuduna zarar verebilir. Alerjisi olanlar dikkat ederek tüketmelerinde yarar vardır. Kaliteli bir çikolata tüketmek sindirimi kolaylaştırır ve sindirimin hızlanmasına neden olur. Ancak yemeklerden sonra tok karnına tüketilirse, hazmı zorlaşır. Yıllar öncesinde çikolatayı Avrupalılar bir çok hastalığın tedavisinde kullanmışlardır. 
Günümüzde hamurlu tatlılar yapıp yemenin aksine, çikolatalı sütlü tatlılar yemek daha sağlıklıdır. Özellikle küçük çocuklarımız içinde mutluluk verici bir tattır. Okuldan gelen çocuklarımız içinde atıştırmalık olarak yiyebilecekleri bir tatlı türüdür. Hem hafif hemde sağlıklı olan çikolatalı muhallebinin yapımı çok kolaydır. Herkesin evde severek kolay bir şekilde yapacağı  tatlı türüdür. Çocuklarımıza ödül hediyesi olarak ta kullanabiliriz. Hiç bir çocuğun hayır diyemiyeceği bu lezzetin yapımını sizlere açıklamak isterim. 

Çikolatalı MuhallebiÇikolatalı Muhallebi İçin Gerekli Olan Malzemeler: 
 • 500 gr süt
 • 4 çorba kaşığı nişasta
 • 5 çorba kaşığı kakao
 • 1 çay bardağı şeker
 • 1 su bardağı çikolata
 • 1 paket vanilya 
Çikolatalı Muhallebi Yapılışı: 

İlk olarak muhallebiyi pişireceğimiz tenceremizi ocağımıza koyalım. Ardından sırasıyla önce sütü, sonra nişastayı, kakaoyu, şekeri ve son olarak ta vanilyayı katarak kaynamaya başlayana kadar karıştıralım. Kaynadıktan sonra altını kısarak bir su bardağı çikolatamızı, yapmış olduğumuz muhallebimizin içerisine ekliyoruz. Ocağımızın altını kapatarak karıştırmaya devam ediyoruz. Ara ara karıştıralım ki muhallebinin yüzü kabuk tutmasın. İlk sıcaklığı çıkan muhallebileri uygun boydaki kaselere dökelim. Soğuması için buzdolabında bir saat bekletelim. Çıkardığımızda ise çikolatalı muhallebiler yemeye hazırdır. 
]]>
Bebekler İçin Muhallebi https://www.muhallebitarifi.gen.tr/bebekler-icin-muhallebi.html Sat, 01 Dec 2018 06:39:31 +0000 Bebekler için muhallebi, tarifini anlatmadan önce; geleceğimizi  sağlıklı bireyler olarak yetiştirmek biz anne adaylarının en önemli görevidir. Sağlıklı bireyler sağlıklı toplumu meydana getirir. Daha yaşanılır bir hayat Bebekler için muhallebi, tarifini anlatmadan önce; geleceğimizi  sağlıklı bireyler olarak yetiştirmek biz anne adaylarının en önemli görevidir. Sağlıklı bireyler sağlıklı toplumu meydana getirir. Daha yaşanılır bir hayat ,mutlu bireyler yetiştirmiş oluruz.Öncelikli olarak hayatımızın minik meyveleri, bebeklerimizi daha sağlıklı bir birey haline getirmek için kesinlikle ilk altı ay anne sütünü vermeliyiz. Daha sonraki aşamada yavaş yavaş muhallebi tarzında ek gıdalara geçiş yapmak doğru olacaktır. Allahın annelere verdiği en güzel nimet olan anne sütü ,bebekler için gerekli ne varsa içinde mevcud halde,her an taze bayatlama derdi olmayan,soğuma derdi olmayan acaba içine eksik birşey koyduk mu demeye gerek kalmayacak şekilde, yüce yaradan tarafından bizlere bahsedilmiş ,minik bebeklere hazır ve nazır anne göğsünde muhafaza edilmiştir. Öncelikle unutmayalım ki anne sütüne ne kadar devam edersek bebeğimizin ilerde ki hayatına i kadar fayda sağlamış olacağız. Hem kemik yapısı açısından hemde zeka bakımından çok faydalı olduğu kanıtlanmış olup onun faydalarını geçebilecek mama henüz keşfedilmemiştir. Değerli annelerimize emzirmenin yanında biraz ek gıda tarifi vermeye gayret edelim.

Bebekler İçin MuhallebiBebek muhallebisi için gerekli malzemeleri sıralayalım;
 • İki tatlı kasığı İrmik 
 • Yulaf  
 • Bir bardak su
 • Pekmez
 • Üç yemek kaşığı un
 • Bir tatlı kaşığı tereyağı
 • Varsa anne sütü 
Öncelikle bir bardak suyla irmik,yulaf ve un iyice karıştırılarak pişirilir. Topaklanmaması için devamlı karıştırılır. İyice kıvama gelene kadar pişen muhallebi ateşten alınarak ,tereyağı eklenir. Fazla köyü olan bebek muhallebisi içine ,anne sütü ekleyelim. Yumuşattığımız muhallebinin içine çok az tat versin diye pekmez ilave ederiz. İyice ılıyınca kaşık yardımıyla bebeğimize yediririz. Ama öncelik anne sütü unutmayalım, biz ek gıda tarifi veriyoruz.
Bir başka bebek muhallebisi daha paylaşalım;

Cevizli bebek muhallebisi
 • Bir adet ceviz ezilmiş
 • Bir kaşık nişasta
 • Bir tatlı kaşığı şeker
 • Bir su bardağı süt
Öncelikle bir tavanın içerisine sütü ekleyelim, daha sonra bir kaşık nişasta koyup kısık ateşte ağır ağır pişmesini sağlarız. Şeker de ilave edip karışımı muhallebi kıvamına getirince ocaktan alırız. Sonra iyice ezilmiş olan cevizi içine koyup ,iyice karıştırırız. Daha sonra ılık olana kadar temiz bir yerde muhafaza ederiz. Ilıyan cevizli bebek muhallebisi bebeğimize kaşık yardımıyla yediririz.

Balkabaklı bebek muhallebisi
 • Bir küçük dilim balkabağı
 • Bir kaşık pirinç unu 
 • Bir bardak süt
 • Gerekli miktarda su
Öncelikle temiz bir küçük tencereye balkabağı konup azda su ekleyip kısık ateşte ağır ağır pişmesini sağlarız. Daha sonra pişen balkabağı bir tabağa alınıp ,çatal yardımıyla iyice ezilir. Bir temiz tencereye süt ile pirinç unu koyup kısık ateşte ağır ağır pişmesini sağlarız. Pişen muhallebi iyice karıştırılarak kıvamlı hale getiririz. Eğer bebeğimiz yaşından küçükse sütü su ile karıştıralım, unutmayın yaşından küçükse bebek ,inek sütü ağır gelir. Pişmiş olan muhallebi  ye balkabağı da ekleyip çatalla hem ezip hem karıştırırız. Ilıdıktan sonra kaşık yardımıyla hazırladığımız balkabağı bebek muhallebisi ni bebeğimize yediririz. Unutmayacağınız iki şeyi hatırlatmak ta fayda görüyorum. Öncelikle bebek mamalarını asla robot veye blender gibi alet kullanarak parçalamıyoruz, çatal kullanıyoruz. Öncelikle önce anne sütü sonra az miktarda bu tarz beslemeye özen gösteriyoruz.

]]>
İncirli Muhallebi https://www.muhallebitarifi.gen.tr/incirli-muhallebi.html Sun, 02 Dec 2018 03:34:24 +0000 İncirli muhallebi farklı tatlarda hafif tatlılar yapmak isteyenler için son derece pratik ve kolay bir tariftir. Kuru incirle muhallebinin muhteşem uyumuyla ortaya çıkan incirli muhallebinin hazırlanışı şu şekilde olmaktad İncirli muhallebi farklı tatlarda hafif tatlılar yapmak isteyenler için son derece pratik ve kolay bir tariftir. Kuru incirle muhallebinin muhteşem uyumuyla ortaya çıkan incirli muhallebinin hazırlanışı şu şekilde olmaktadır.

İncirli Muhallebi İçin Malzemeler
 • 1 paket (1 litre) süt
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 2 yemek kaşığı buğday nişastası
 • 3 yemek kaşığı pirinç unu
 • 1 paket vanilya
 • 8 adet kuru incir
İncirli Muhallebi
İncirli Muhallebinin Hazırlanışı

İncirli muhallebimizi yapmaya sütümüzü kaynatarak başlıyoruz. 1 litre sütümüzü alacağı kadar geniş bir tencereye döküyoruz. İçerisine incirli muhallebimizin diğer malzemeleri olan şeker, pirinç unu ve buğday nişastasını ekliyoruz. Tüm bu malzemeleri kaynayana kadar karıştırıyoruz. Bu işlemden sonra kuru incirlerimizi incirli muhallebimizi oluşturmadan önce 10 dakika kadar sıcak suda bekletiyoruz. Yumuşayan incirleri zar küçüklüğünde kesiyoruz. Ardından da incirli muhallebimizi hazırlamak için kaynayan muhallebimizin içerisine vanilya ve kestiğimiz incirleri ekleyerek güzelce karıştırıyoruz. Bu şekilde incirler yumuşayana kadar bir 10 dakika daha incirli muhallebimizi karıştırıyoruz. Ardından kıvama gelen incirli muhallebimizi kaselere alarak soğumaya bırakıyoruz. Kaselere aldığınız incirli muhallebinizin üzerine dilerseniz hindistan cevizi veya fıstık tozu ekleyebilirsiniz. Mevsimine göre üzerine servis ederken dondurma da koyabilirsiniz. Atık incirli muhallebimiz hazır.

Afiyet olsun.
]]>
Limonlu Muhallebi https://www.muhallebitarifi.gen.tr/limonlu-muhallebi.html Mon, 03 Dec 2018 02:39:37 +0000 Malzemeler • 3 bardak süt • 4 yemek kaşığı toz şeker • 2 yemek kaşığı nişasta • 1 yemek kaşığı un • ½ adet limon kabuğu rendesi • 1 yemek k Malzemeler

• 3 bardak süt
• 4 yemek kaşığı toz şeker
• 2 yemek kaşığı nişasta
• 1 yemek kaşığı un
• ½ adet limon kabuğu rendesi
• 1 yemek kaşığı labne peyniri

Limonlu Muhallebi

Yapılışı

Sütle nişastayı karıştırıp, unu ilave ediyoruz. Karışımı ocağa alıp pişiriyoruz. En son şekeri ilave edip pişirmeyi tamamlıyoruz. Limon kabuğunu rendeleyip muhallebimizin içine katıp tekrar karıştırıp, labne peynirini de ilave edip mikserle karıştırıyoruz. Kaselere boşaltıp servis ediyoruz.]]>
Böğürtlenli Muhallebi https://www.muhallebitarifi.gen.tr/bogurtlenli-muhallebi.html Mon, 03 Dec 2018 11:37:30 +0000 Malzemeler • 1 litre süt • 3 kahve fincanı un • 3 kahve fincanı şeker • 1 paket vanilya • 50 gr margarin> Üzeri İçin • 3 yem Malzemeler

• 1 litre süt
• 3 kahve fincanı un
• 3 kahve fincanı şeker
• 1 paket vanilya
• 50 gr margarin

>

Üzeri İçin

• 3 yemek kaşığı böğürtlen reçeli
• 1 kahve fincanı su

Süslemek İçin

• Nane

Böğürtlenli Muhallebi Yapılışı

Yağ ve vanilya hariç öbür malzemeleri çelik tencerede kaynayana kadar karıştırın. Katılaşınca içine margarin ve vanilyayı katın sonra ocaktan alıp mikserde 5 dakika kadar çırpın. Sonra ıslatılmış kaselere koyup dolapta 1-2 saat bekletin. Servis tabağına ters çevirip sulandırılmış böğürtlen reçelini dökün ve nane ile süsleyip servis yapın.]]>
Kayısılı Muhallebi https://www.muhallebitarifi.gen.tr/kayisili-muhallebi.html Tue, 04 Dec 2018 06:35:48 +0000 Kayısılı muhallebi, misafirlerine ve çocuklarına farklı lezzetler sunmak isteyenler için farklı sütlü tatlı tariflerinden bir tanesi olmaktadır. Normal muhallebiye farklı bir tat kazandıran kuru kayısı sayesinde sizler de kola Kayısılı muhallebi, misafirlerine ve çocuklarına farklı lezzetler sunmak isteyenler için farklı sütlü tatlı tariflerinden bir tanesi olmaktadır. Normal muhallebiye farklı bir tat kazandıran kuru kayısı sayesinde sizler de kolayca kayısılı muhallebi yapabilirsiniz. Kayısılı muhallebinin malzemeleri ve yapılışı şu şekildedir:

Kayısılı Muhallebi Malzemeleri
 • 1 litre süt
 • 2 çorba kaşığı un
 • 1 su bardağı şeker
 • 2 adet yumurta sarısı
 • 1 çorba kaşığı tereyağı
 • 2 çorba kaşığı nişasta
 • 1 paket vanilya
 • 7 - 8 adet vanilya
Kayısılı Muhallebi
Kayısılı Muhallebinin Hazırlanışı

Kayısılı muhallebimizi hazırlamaya nişasta ve unumuzu karıştırarak başlıyoruz. Daha sonra bu karışımın içerisine sütü, yumurta sarısını ve şekeri de ekleyip kaynayıncaya kadar karıştırmaya başlıyoruz. Karışımımızı muhallebi kıvamına gelene kadar ocakta karıştırarak pişiriyoruz. Kayısılı muhallebimizin muhallebi kısmı olduktan sonra ocağı kapatıp muhallebimize vanilyamızı ekliyoruz. Ardından kayısılı muhallebimiz için kayısılarımızı hazırlamaya başlıyoruz. Çekirdeklerini çıkarmış olduğumuz kayısılarımızın küp küp doğrayarak yarım çay bardağı su ve yarım çay bardağı şekerle güzelce pişiriyoruz. Kayısımızı hazırladıktan sonra kayısılı muhallebimizin son aşamasına geçiyoruz. Hazırladığımız kayısılarımızı kaselerin dibine yerleştirip üzerlerine muhallebileri döküyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. Pişmiş kayısılarla birlikte dilerseniz parça bisküviler de ekleyebilirsiniz. Son olarak da kayısılı muhallebimizi soğumaya bırakmadan önce üzerini hindistan cevizi ya da fıstıkla süsleyebilirsiniz.

Afiyet olsun.
]]>
Rulo Muhallebi https://www.muhallebitarifi.gen.tr/rulo-muhallebi.html Wed, 05 Dec 2018 03:17:58 +0000 Malzemeler • 1 lt. süt • 6 yemek kaşığı un • 8 yemek kaşığı şeker • 3 kaşık kakao • 1 paket vanilya • Hindistan cevizi Malzemeler

• 1 lt. süt
• 6 yemek kaşığı un
• 8 yemek kaşığı şeker
• 3 kaşık kakao
• 1 paket vanilya
• Hindistan cevizi

Yapılışı

Süt, un, ve şekerle muhallebi pişirelim, vanilini koyalım ve 5 dk blenderden geçirelim Hindistancevizi döşenmiş fırın tepsisinin yarısına gelecek şekilde muhallebinin yarısını yayalım. Kalan muhallebiye kakao ilave edip karıştırılalım. Tepsinin kalan yarısına kakaolu muhallebiyi yayalım. Soğuması için 15-20 dk. buzluğa koyuyoruz. Daha sonra üzerine ceviz serpip istediğimiz boyutlarda bölüp rulo yapıp ve servis ediyoruz.(Ceviz yerine bisküvi kırığı da kullanabilirsiniz).

Rulo Muhallebi]]> Sakızlı Muhallebi https://www.muhallebitarifi.gen.tr/sakizli-muhallebi.html Wed, 05 Dec 2018 13:14:10 +0000 Malzemeler • 5 bardak süt • 3 çorba kaşığı tereyağı veya margarin • 1 kahve fincanı un • 1 buçuk bardak toz şeker • 1 paket damla sakızı • Tarçı Malzemeler

• 5 bardak süt
• 3 çorba kaşığı tereyağı veya margarin
• 1 kahve fincanı un
• 1 buçuk bardak toz şeker
• 1 paket damla sakızı
• Tarçın

Yapılışı

Bir tencerede yağı erittikten sonra unu ekleyerek ve sürekli karıştırarak pembeleşinceye kadar kavurun. Sonra yavaş yavaş soğuk sütü ekleyin koyulaşıncaya karıştırın ve koyulaşmaya başladığında şeker ve damla sakızını ilave edin. Biraz daha karıştırdıktan sonra ateşten alın ve kâselere boşaltıp soğumasını bekleyin üzerine tarçın ekleyerekSakızlı Muhallebi]]>
Çilek Soslu Muhallebi https://www.muhallebitarifi.gen.tr/cilek-soslu-muhallebi.html Wed, 05 Dec 2018 14:19:29 +0000 Çilek soslu muhallebi, hafif ve hoş bir lezzet olarak çay saatlerinizi ziyafete çevirecek damak tadınızı okşayacak mükemmel bir muhallebi çeşididir. Çilek Soslu Muhallebi İçin Gerekli Malz Çilek soslu muhallebi, hafif ve hoş bir lezzet olarak çay saatlerinizi ziyafete çevirecek damak tadınızı okşayacak mükemmel bir muhallebi çeşididir.

Çilek Soslu Muhallebi İçin Gerekli Malzemeler:

 • 1 litre süt
 • 3 çorba kaşığı tepeleme un
 • 2 çorba kaşığı tepeleme nişasta
 • 1 su bardağından bir parmak eksik toz şeker
 • 1 paket vanilya

Çilek Soslu Muhallebinin Sosu İçin:

 • ½ kg ayıklanmış çilek
 • ½ su bardağı toz şeker
 • 2 çorba kaşığı nişasta
 • 1 paket yulaflı bisküvi

Çilek Soslu Muhallebinin Üzerini Süslemek İçin:

 • Yeteri kadar çilek taneleri
 • Yeteri kadar Hindistan cevizi
Çilek Soslu Muhallebi

Çilekli Soslu Muhallebilinin Hazırlanışı:

Çilek soslu muhallebiyi hazırlamak için uygun bir tencereye 1 su bardağı süt, 3 çorba kaşığı un, 2 çorba kaşığı nişasta ve 1 su bardağından bir parmak kadar eksik toz şeker ilave ederek ocağa koyun ve sürekli karıştırarak pürüzsüz bir şekilde kaynatıp pişirin. Tencereyi ocaktan aldıktan sonra üzerine bir paket vanilya ekleyip karıştırarak bir mikser yardımıyla muhallebiyi 5-6 dakika kadar çırpın ve ılıması için bekletin.

Daha sonra 1 paket yulaflı bisküviyi robottan geçirerek ufalayın ve cam dikdörtgen bir tepsinin tabanına ufalanmış bisküvileri yayın. Bisküvilerin üzerine ılıyan muhallebiyi gezdirerek dökün.

Ardından ayıklanmış çilekleri ve yarım su bardağı toz şekeri robotun içine alarak püre haline gelene kadar çekin. Hazırlanan çilekli püreyi küçük bir tencereye alarak üzerine 2 çorba kaşığı nişasta ve yarım su bardağı su ilave ederek ocağa alın ve sürekli bir tel çırpıcı ile karıştırıp kısık ateşte akıcı bir kıvam alana kadar pişirin. ( çilekli sos çok koyu olursa üzerine kaynar su ilave ederek sosun kıvamını açabilirsiniz)

Hazır hale gelen çilekli sosu muhallebinin üzerine dökerek yayın ve tepsiyi buzdolabına alarak en az 3-4 saat kadar bekleterek iyice soğutun. Çilek soslu muhallebiyi buzdolabından alarak üzerini çilek taneleri ve Hindistan cevizi serpiştirip dilimleyerek servise sunun. Afiyet olsun.

]]>
Su Muhallebisi https://www.muhallebitarifi.gen.tr/su-muhallebisi.html Thu, 06 Dec 2018 07:20:30 +0000 Malzemeler • 3 su bardağı süt • 3 su bardağı su • ½ su bardağı nişasta • ½ su bardağı un • ½ su bardağı şeker Üz Malzemeler

• 3 su bardağı süt
• 3 su bardağı su
• ½ su bardağı nişasta
• ½ su bardağı un
• ½ su bardağı şeker

Üzeri İçin:

• 2 damla gülsuyu
• 2 çay kaşığı pudra şekeri

Su Muhallebisi Yapılışı

Tüm malzemeleri bir tencereye alıp kısık ateşte devamlı karıştırarak pişiriyoruz. Kaynamaya başlayınca muhallebimizi su ile ıslatılmış kare borcama alıyoruz ve soğumasını bekliyoruz. Soğuyunca buzdolabına kaldırıyoruz. Muhallebiden kare şekilde kesip üzerine Gül aromalı pudra şekeri serpip servis ediyoruz. (Gül aromalı pudra şekeri için: pudra şekerin üzerine gülsuyu damlatın, biraz kurumasını bekleyip öyle servis yapın)]]>
Vanilyalı Muhallebi https://www.muhallebitarifi.gen.tr/vanilyali-muhallebi.html Fri, 07 Dec 2018 02:53:22 +0000 Malzemeler • 4 su bardağı süt • 1,5 su bardağı toz şeker • 2 yemek kaşığı un • 2 yemek kaşığı nişasta • 1 kaşık margarin • 1 paket vanilya Malzemeler

• 4 su bardağı süt
• 1,5 su bardağı toz şeker
• 2 yemek kaşığı un
• 2 yemek kaşığı nişasta
• 1 kaşık margarin
• 1 paket vanilya
• 1 adet yumurta sarısı

Yapılışı

Sütü bir tencereye boşaltalım. İçine vanilya hariç diğer malzemeleri atalım. Çırpma teliyle karıştıralım. Koyulaşan muhallebinin içine vanilya koyup karıştıralım. Pişen koyulaşan muhallebimizi kâselere boşaltalım. Bir gece buzlukta donduktan sonra, kâseyi ters çevirip istediğiniz gibi süsleyip misafirlere ikram edelim.

Vanilyalı Muhallebi]]> Etimek Tatlısı https://www.muhallebitarifi.gen.tr/etimek-tatlisi.html Fri, 07 Dec 2018 21:08:48 +0000 Malzemeler • 1 paket tuzsuz etimek • 2 paket kremşanti • 2 bardak su • 2 su bardağı şeker Muhallebi İçin• 1 lt süt • 125 Malzemeler

• 1 paket tuzsuz etimek
• 2 paket kremşanti
• 2 bardak su
• 2 su bardağı şeker

Muhallebi İçin

• 1 lt süt
• 125 gr margarin
• 8 yemek kaşığı şeker
• 5 yemek kaşığı nişasta
• Vanilya

Etimek Tatlısı Yapılışı

Etimekleri borcama diziyoruz. Bu sırada suyu şeker eriyinceye kadar kaynatıyoruz. Etimeklerin üzerine döküyoruz. Muhallebiyi pişirmek için nişasta şeker margarin ve sütü tencerede pişiriyoruz. Kıvama gelince 4-5 dk mikserle çırpalım. Ilıyınca etimeklerin üzerine döküyoruz. Kremşantiyi tarifine göre hazırlayıp biraz üzerine sürüyoruz. Buzdolabında 1 gece bekletiyoruz. (Daha güzel oluyor.)]]>
Vişne Soslu Muhallebi https://www.muhallebitarifi.gen.tr/visne-soslu-muhallebi.html Fri, 07 Dec 2018 21:28:59 +0000 Vişne Soslu Muhallebi, Yaz aylarının aranan hafif sütlü tatlılarından biridir. Muhallebinin tadı müthiş vişne sosu ile daha da özel bir hale getirilmiştir. Vişne taze olarak mevsiminde kullanılabileceği gibi mevsim dışında d Vişne Soslu Muhallebi, Yaz aylarının aranan hafif sütlü tatlılarından biridir. Muhallebinin tadı müthiş vişne sosu ile daha da özel bir hale getirilmiştir. Vişne taze olarak mevsiminde kullanılabileceği gibi mevsim dışında da derin dondurucuya koyularak da kullanılabilir. Hazırlanacağı zaman çekirdekleri çıkartılıp mutfak robotu ile püre haline getirilerek kullanılır. Sütlü tatlılardan muhallebi herkesin bildiği ve çok sevdiği bir tatlıdır. Meyve sosları ile muhallebiler çeşitlendirilebilir. Vişne soslu muhallebi de bunların en özel bir tarifidir.

Vişne Soslu Muhallebi Tarifi

Vişne Soslu Muhallebi Malzemeleri
 • 1 litre az yağlı süt
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 yemek kaşığı tereyağ veya margarin
 • 1 paket vanilya
 • 4 yemek kaşığı un
Vişne Sosu Malzemeleri
 • 2 su bardağı vişne suyu
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı su
 • 3,5 yemek kaşığı nişasta
 • Süslemek için hindistan cevizi rendesi
Vişne soslu Muhallebi Yapılışı
İlk olarak muhallebi hazırlanır. Muhallebiyi hazırlamak için büyük bir tencere alalım. Tencerenin içerisine toz şeker, tereyağ, vanilya ve un koyulup karıştırılır. Üzerine soğuk süt yavaş yavaş eklenerek karıştırılır. Orta derece ateşte kaynayıncaya kadar karıştırılır. Kaynamaya başladığında ocak kısılarak dibini tutmasına izin vermeden yaklaşık beş dakika daha kaynatılır. Muhallebi pişince bir kepçe ile kuplara veya küçük kaselere yerleştirilir ve soğumaya bırakılır.

Vişne Soslu Muhallebi
Ayrı bir tencere içine nişasta ile toz şeker koyulur. İçine vişne suyu ile su koyup eklenir.Orta derece ateşte kaynatılır. Kaynamaya başladığında göz göz olunca kısık ateşe alınıp bir süre daha karıştırarak kaynatılır. Vişne sosu hazırlamak için 250 gram dondurulmuş vişne ile üç yemek kaşığı toz şeker karıştırılarak mutfak robotundan geçirilir. Püre haline getirildikten sonra meyve suyu yerine bu püre kullanılır. Böylece doğal ve daha lezzetli bir sos hazırlanmış olur. Hazırlanan vişne sosu muhallebilerin üzerine paylaştırılır. Vişne soslu muhallebi ılınınca üzerine hindistan cevizi rendesi serpilerek buzdolabına alınır. Buzdolabında bir süre bekledikten sonra vişne soslu muhallebi servise hazır olur. Afiyet olsun.
]]>
Çilekli Muhallebi https://www.muhallebitarifi.gen.tr/cilekli-muhallebi.html Sat, 08 Dec 2018 16:04:37 +0000 Çilekli muhallebi yaz günlerinde mevsimlik meyvelerle yapılabilecek kolay hazırlanabilir bir hafif sütlü tatlıdır. Çilekli muhallebi sağlıklı ve hafif tatlı isteyenler için son derece basit bir tarif olmaktadır. Çile Çilekli muhallebi yaz günlerinde mevsimlik meyvelerle yapılabilecek kolay hazırlanabilir bir hafif sütlü tatlıdır. Çilekli muhallebi sağlıklı ve hafif tatlı isteyenler için son derece basit bir tarif olmaktadır. Çilekli muhallebi nasıl hazırlanır, malzemeleri nelerdir bunlara geçelim.

Çilekli Muhallebi Malzemeleri
 • Yarım litre süt (kişi sayısına göre artırılabilir)
 • Yarım kilo çilek (süt miktarına göre artırılabilir)
 • 2 yemek kaşığı un
 • 2 yemek kaşığı mısır nişastası
 • 1 paket vanilya
 • Yarım su bardağı toz şeker
Çilekli Muhallebi
Çilekli Muhallebinin Hazırlanışı

Çilekli muhallebimizi hazırlamaya sütümüzü ocağa koyarak başlıyoruz. Çilekli muhallebi için sütümüzün içerisine un ve nişastamızı da ekleyerek karıştırıyoruz ve ağır şekilde karıştırarak pişiriyoruz. Daha sonra çilekli muhallebimizin tadını verecek olan çileklerimizi rondodan geçirerek ince hale getiriyoruz. Ocaktaki muhallebimiz kıvama gelmeye başlayınca da çileklerimizi muhallebimizin içerisine döküyoruz. Çilekli muhallebimizin son aşamasında çileklerle birlikte vanilyamızı da dökerek muhallebimizi hazırlamış oluyoruz. Çilekli muhallebimiz ocakta pişerken göz göz olunca ocaktan indirip kaselere bölüp soğumaya bırakıyoruz. Çilekli muhallebinizi dilerseniz çilek dilimleriyle süsleyerek servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.
]]>
Kadayıflı Muhallebi https://www.muhallebitarifi.gen.tr/kadayifli-muhallebi.html Sat, 08 Dec 2018 23:19:25 +0000 Başlı başına vazgeçilmez bir lezzet olan kadayıfın muhallebiyle buluşup hafiflediği bu tarifi çok seviyorum. Bizim evde küçük büyük herkes tarafından çok sevilen bu nefis Muhallebili Kadayıf tarifini bizlerle paylaşan Ayşe hanıma

Malzemeler

Muhallebisi İçin:
• 1 litre süt
• 1 su bardağı un
• 1 su bardağı toz şeker
• 3-4 parça damla sakızı
• 1 paket kremşanti

Kadayıfı İçin:

• 250 gr. kadayıf
• 1 su bardağı biraz iri çekilmiş fındık
• 2-3 yemek kaşığı tereyağı
• ½ su bardağı şeker

Yapılışı

Kadayıfı önceden bir buzdolabı poşetine koyup buzlukta dondurun ve poşette ezerek parçalayıp ufalayın. Ya da bir bıçakla tahta üzerinde kıyın. Büyük bir tavada tereyağını eritip kadayıfları aktarıp orta ateşte kahverengi hal alana kadar sürekli karıştırarak kavurun. Fındıklarınız kavrulmamışsa kadayıfların rengi dönmeye başladıktan sonra, kavrulmuşsa en son ekleyip biraz daha kavurun. Tozşekeri ilave edip 1 dk. kadar daha kavurduktan sonra ocağın altını kapatın.

Kadayıflı Muhallebi

Tabağa alıp soğumaya bırakın. Bu arada muhallebiyi pişirin: derin bir tencerede un ve tozşekeri tel çırpıcı ile karıştırıp azar azar süt ilave edip koyulaşana kadar karıştırarak orta ateşte pişirin. Ateşten alıp biraz ılındıktan sonra kremşantiyi ekleyip 4-5 dakika mikserle çırpın. Muhallebi iyice ılındıktan sonra yuvarlak cam kaba önce kavrulmuş fındıklı kadayıfın yarısını dökün. Muhallebinin tamamını yavaşça döküp düzeltin. Kalan kadayıfı da üzerine serpip buzdolabında iyice soğuduktan sonra servis yapın. Kadayıfta muhallebide sıcak olmasın kadayıfın kıtırlığı gidiyor isterseniz kelepçeli kek kalıbında da yapabilirsiniz.]]>
İki Renkli Muz Muhallebisi https://www.muhallebitarifi.gen.tr/iki-renkli-muz-muhallebisi.html Sun, 09 Dec 2018 06:16:23 +0000 Malzemeler • 125 gr. margarin • 2 küçük çay bardağı dolusu un • 1 kutu süt (1 lt) • 1 su bardağından 1 parmak eksik şeker • 1 paket krem şanti • Malzemeler

• 125 gr. margarin
• 2 küçük çay bardağı dolusu un
• 1 kutu süt (1 lt)
• 1 su bardağından 1 parmak eksik şeker
• 1 paket krem şanti
• 2 çorba kaşığı kakao • 2-3 tane muz

Yapılışı

Margarini tencerede eritiyoruz. Erittikten sonra unu üzerine ilave ediyoruz. Kokusu çıkana kadar kavuruyoruz. Kokusu çıkınca sütü şekeri koyup muhallebi kıvamına gelene dek pişiriyoruz. Pişince muhallebiyi bir kaba boşaltıp elimizin değeceği kıvama dek yaklaşık 5-6 dk. çırpalım. Ardından kremşantiyi boşaltıp yine çırpıyoruz. Yarısını borcama boşaltıp üstüne muzları yerleştiriyoruz. Ardından kalan muhallebiyi kakaoyu ekleyip çırpıyoruz ve onu da üstüne boşaltıp hindistancevizi ile süslüyoruz. İnanın çok kolay bir tarif.

İki Renkli Muz Muhallebisi Notlar

• Muhallebi bıçakla kesilmiyor. Bu muhallebiyi kaşıkla yavaş yavaş alıp tabağımıza koyup servis ediyoruz. Özelliği sünen bir muhallebi sert muhallebi değil.]]>
Frambuaz Soslu Su Muhallebisi https://www.muhallebitarifi.gen.tr/frambuaz-soslu-su-muhallebisi.html Sun, 09 Dec 2018 20:10:54 +0000 Sizi eskilere götürecek alıştığımız klasik tatlara, hazırladığınız meyve sosuyla katacağınız lezzet ve farklılık sofralarınıza şıklığı getirecek bu tarifte.. Hem hafif hem şık bu tarif sıcak yaz günlerindeki davetlerin Sizi eskilere götürecek alıştığımız klasik tatlara, hazırladığınız meyve sosuyla katacağınız lezzet ve farklılık sofralarınıza şıklığı getirecek bu tarifte.. Hem hafif hem şık bu tarif sıcak yaz günlerindeki davetleriniz ve iftar sofralarınız için denemeye değer lezzetli bir alternatif bence..

Malzemeler

• 2 su bardağı süt
• 1,5 su bardağı su
• ½ çay bardağı un
• ½ çay bardağı buğday nişastası

Sos İçin:

• 1 su bardağı frambuaz
• 1 yemek kaşığı toz şeker
• 1 paket vanilya

Üzeri İçin:

Frambuaz Soslu Su Muhallebisi • Frambuaz

Yapılışı

1. Tüm malzemeyi bir tencerede sürekli karıştırarak pişirin.
2. Muhallebi kıvamına gelince ocaktan alıp su ile ıslatılmış kaplara paylaştırın.
3. Oda ısısına gelinceye kadar bekletip buzdolabına alın.
4. Servis yaparken kapları ters çevirip servis tabağına alın.
5. Frambuaz, şeker ve vanilyayı sos haline gelinceye kadar pişirin.
6. Tabağa sosu yayıp üzerine su muhallebisini yerleştirin ve servis yapın.]]>
Muhallebi Tarifi https://www.muhallebitarifi.gen.tr/muhallebi-tarifi.html Mon, 10 Dec 2018 08:59:02 +0000 Bütün günün açlığının üzerine iftar sofraları tatlısız olmaz elbette, kimi zaman Türk mutfağının bol şerbetli klasik lezzetleri kimi zaman hafif sütlü tatlılar süsler sofralarımızı. İşte bugün Nilgün hanımın bizmle p Bütün günün açlığının üzerine iftar sofraları tatlısız olmaz elbette, kimi zaman Türk mutfağının bol şerbetli klasik lezzetleri kimi zaman hafif sütlü tatlılar süsler sofralarımızı. İşte bugün Nilgün hanımın bizmle paylaştığı pratik ve hafif bir lezzet bu Nişasta Muhallebisi..

Malzemeler

•3 yemek kaşığı nişasta
•6 yemek kaşığı şeker
•1 kg. süt
•1 yemek kaşığı tereyağı •Tarçın

Yapılışı

1.Bir tencerede soğuk süt, nişasta ve şekeri çırparak birbirine yedirin.
2.Orta ateşte sürekli karıştırarak pişirin ve kaynamaya yakın tereyağı ilave edin.
3.Boncuk boncuk olduğunda ocaktan alarak servis edeceğiniz kâseye koyun.
4.Üzerine tarçın ekleyin ve soğuk ya da ılık servis yapın.]]>